ΠΑΣ Λαμία - Λεβαδειακός 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται το ντέρμπι της Στερεάς Ελλάδας ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Λεβαδειακό που διεξάγεται στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League.

Οι "κυανόλευκοι" θέλουν να πανηγυρίσουν την πρώτη τους φετινή νίκη αφού μέχρι στιγμής ενώ παρουσιάζουν καλό πρόσωπο δεν έχουν πάρει ακόμη τους τρεις βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Μπεχαράνο, Σλίβκα, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Νούνιες, Μποακιέ

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο, Σβάρκα, Βήχος, Βρακάς, Δούμτσιος, Λιάγκας, Τσάπρα και Μπελμοντέτρησης:

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

7' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Λεβαδειακό, όταν από εκτέλεση κόρνερ από τον Μουτίνιο, ο Μπελμόντ αρχικά σούταρε πάνω στον συμπαίκτη του, Βρακά, και στη συνέχεια σούταρε ξανά, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ.

8' Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Τσιλούλης βρήκε χώρο και σούταρε από μακριά, ψηλά άουτ, στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς και για τη Λαμία.

30' Συμπληρώθηκε μισή ώρα παιχνιδιού, χωρίς την πολύ μεγάλη φάση στο ματς.

35' Σουτ του Μποάκιε για τη Λαμία, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ, αφού κόντραρε στο σώμα του Βινίσιους.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Σέντρα του Τσιλούλη από τα δεξιά, με τον Τσάπρα να διώχνει με το κεφάλι πριν η μπάλα φτάσει στον Νούνιες.

47' Σουτ του Βρακά από μακριά, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σαράνοφ.

56' Διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμίας, για πέναλτι σε χέρι του Λιάγκα σε προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα από την περιοχή του Λεβαδειακού.

57' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Ντε Βισέντι και Ασκόφσκι πέρασαν στη θέση των Σλίβκα και Νούνιες.

60' Μετά από κόρνερ από τα αριστερά, η κεφαλιά του Τσιλούλη άουτ για τη Λαμία.

60' Σέντρα σουτ του Ασκόφσκι, η μπάλα κόντραρε, πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε σε κόρνερ.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Νέα εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά με τον Ασκόφσκι για τη Λαμία, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Μποάκιε, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μάρκοβιτς για να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

63' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Νίκας πέρασε στη θέση του Σβάρκα.

68' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο ματς, όταν ο Τσιλούλης δεν μπόρεσε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, με τον Βινίσιους να διώχνει σε κόρνερ.

71' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μανούσος πέρασε στη θέση του Μποάκιε.

71' Αλλαγή και για τον Λεβαδειακό. Ο Παναγιώτου πέρασε στη θέση του Βίχου.

72' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Μανούσος έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ μετά από κόντρα.

75. Διπλή αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Οι Τορό και Τσιριγώτης πέρασαν στις θέσεις των Μεχία και Δούμτσιου.

82' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Ντε Βισέντι εκτέλεσε φάουλ και ο Κορνέζος πήδηξε πιο ψηλά από όλους, πήρε την κεφαλιά, με τον Μάρκοβιτς να εκτινάσσεται στη δεξιά πλευρά της εστίας του και να αποκρούει εντυπωσιακά.

85' Ο Μουτίνιο εκτέλεσε φάουλ για τον Λεβαδειακό, με τον Λιάγκα να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

89' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Μπελμόντ για τον Λεβαδειακό, αλλά το πλασέ που δοκίμασε ήταν αδύναμο και ο Σαράνοφ μπλόκαρε.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπενίτεθ πέρασε στη θέση του Ασκόφσκι για τα τελευταία λεπτά.

90+5' Νέα καλή ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με το σουτ του Μανούσου να περνά ελάχιστα άουτ.

90+6' Λήξη της αναμέτρησης.

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...