«Περίπατος» Παναθηναϊκού με Μπασκόνια

Με τη διάρκεια στην άμυνά του ενεργοποιημένη από το πρώτο τζάμπολ, ο Παναθηναϊκός «χαμογέλασε» και πάλι μετά από πέντε σερί ήττες, πανηγυρίζοντας την πέμπτη νίκη του σε είκοσι αγώνες στη Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε άνετα με 75-63 της Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, για την 23η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στην τρίτη σερί αποτυχία τους και 14η σε 21 αναμετρήσεις.

Οι απουσίες των τραυματιών Γιώργου Παπαγιάννη και Ντάριλ Μέικον δεν πτόησαν τους «πράσινους», οι οποίοι πιστοί στα αμυντικά καθήκοντά τους «αιχμαλώτισαν» τη Μπασκόνια από το πρώτο λεπτό, κόβοντας -χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο του αγώνα- πρώτοι το... νήμα του τερματισμού. Άλλωστε οι Βάσκοι με τρεις απουσίες (Τάντας Σεντεκέρσκις-κορονοϊός), Άρτουρς Κούρουτς-κορονοϊός, Ματ Κοστέλο-τραυματίας) και 6/26 τρίποντα δεν είχαν καμία τύχη στο ΟΑΚΑ...

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 16 πόντους, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε ο Τζέρεμι Έβανς με 14. Στο ντεμπούτο του με την «πράσινη» φανέλα, ο Στέφαν Γιόβιτς έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους (2/2τρ.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τη Μπασκόνια προσπάθησε μάταια ο Ουέιντ Μπάλντγουϊν με 16 πόντους και 8 ασίστ.

Με την Μπασκόνια να «δεινοπαθεί» από την «πράσινη» άμυνα, ο ανώτερος σε όλους τους τομείς Παναθηναϊκός ήλεγξε από το πρώτο τζάμπολ το ρυθμό του αγώνα και κυριαρχώντας σε ριμπάουντ και δημιουργία έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +14 (22-8), απέναντι σε μία ομάδα που μάταια έψαχνε το μακρινό σουτ. Με τους Βάσκους, μάλιστα, να συνεχίζουν και στην τρίτη περίοδο το ρεσιτάλ αστοχίας από τα 6.75 (0/13 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο), οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά εξαργυρώνοντας τη διάρκεια τους στην άμυνα και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (38-20).

Με τον Γκρέιντζερ να ευστοχεί στο 23΄ στο πρώτο τρίποντο των Βάσκων στον αγώνα, η Μπασκόνια προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά οι επιθετικές εμπνεύσεις των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου της έκοψαν γρήγορα την... όρεξη, τη στιγμή που η άμυνα παρέμενε στα... κόκκινα, περιορίζοντας στους 12 πόντους τους φιλοξενούμενους και στην τρίτη περίοδο (57-32 στο 30΄). Με τον αέρα του +25, ο Παναθηναϊκός πήρε... ανάσες στην άμυνα, δίνοντας το δικαίωμα στη Μπασκόνια να ροκανίσει τη διαφορά, όχι όμως και να απειλήσει, καθώς ο Νέντοβιτς φρόντιζε με τις επιθετικές... πινελιές του, να κρατάει σε απόσταση ασφαλείας τον Παναθηναϊκό, μέχρι το τελικό 75-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ρότσα, Ράτσις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μποχωρίδης 3 (1), Καββαδάς 4, Παπαπέτρου 7, Κασελάκης 7 (1), Ουάιτ 12 (2), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 16 (1), Έβανς 14 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 4 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Νέβεν Σπάχια): Πίτερς Λ., Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (1), Μπαρέρα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Φοντέκιο 11, Ίνοκ 11, Γκεντράιτις 12 (1).

Γράφει ο Ζαχαρίας Πράπας Συντ/χος Εκπαιδευτικός   Με πρωτοβουλία του καθηγητή του 4ου Γυμνασίου Λαμίας κου Κοτρογιάννη Δημητρίου – υπεύθυνου σχετικού μαθήματος...