«Σφράγισε» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου η Ρεάλ

Την τρίτη διαδοχική νίκη της, πανηγύρισε στο Βελιγράδι η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία με ρεκόρ 25-6 εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στη Euroleague.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε νικηφόρα με 88-76 από την έδρα της Παρτιζάν, για την 31η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στη 17η ήττα της, με την οποία υποχώρησε στην 11η θέση και εκτός play in.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου και η έκρηξη παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο (σημείωσε 35 πόντους σε αυτό διάστημα), απλοποίησε το έργο της ομάδας του Τσους Ματέο, η οποία εξασφάλισε στο 30΄ μία διαφορά ασφαλείας 14 πόντων (54-68) και δεν κοίταξε πίσω...

Ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση από τον Μάριο Χεζόνια με 25 πόντους (5/6 τρίποντα), ενώ από την Παρτιζάν πάλεψε ο Φρανκ Καμίνσκι με 19.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 31-33, 54-68, 76-88