Βασικοί Βασιλαντωνόπουλος, Γιακουμάκης στο «διπλό» της Γκόρνικ

Με το «διπλό» στις... αποσκευές της «αποχαιρέτισε» η Γκόρνικ Ζάμπρζε την έδρα της Άρκα Γκντίνια, για την 6η αγωνιστική του γύρου υποβιβασμού της Πολωνίας. Η ομάδα των Σταύρου Βασιλαντωνόπουλου και Γιώργου Γιακουμάκη, οι οποίοι αγωνίστηκαν βασικοί σε όλο το 90λεπτο, πανηγύρισε τη νίκη με 2-1, έχοντας «κλειδώσει» την παραμονή της Γκόρνικ στην κατηγορία.

Ο Μίκαλ Κόι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 14΄, με τον Βινίτσιους να ισοφαρίζει στο 48΄ για την Άρκα. Ωστόσο, επτά λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Μανέ χάρισε το «τρίποντο» στη Γκόρνικ, ενώ στο 61΄ ο Γιακουμάκης είχε γράψει προσωρινά το 2-1 για την ομάδα του, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR.