Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Η κλήρωση της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας για τη σεζόν 2021-2022 (φωτογραφίες)

Την κλήρωση του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2021-2022 πραγματοποίησε η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Φθιώτιδας το απόγευμα της Τετάρτης (25/8) στο κέντρο «ΤΕΜΠΕΛΗΣ» στο Γοργοπόταμο.

Προ της κληρώσεως, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φθιώτιδας, κ.κ. Συμεών, τέλεσε τον Αγιασμό ενόψει της νέας σεζόν, ευχόμενος στη Διοίκηση της ΕΠΣΦ και στους εκπροσώπους των Σωματείων, να είναι υγιείς και πολλές επιτυχίες στους ποδοσφαιριστές, ενώ έκανε έκκληση στην Ελληνική Πολιτεία και την Υγειονομική Κοινότητα να διευκολύνουν την επιστροφή των νέων στον αθλητισμό μετά τα συνεχόμενα lockdown που τους απομάκρυναν από τους αγωνιστικούς χώρους.

Από την πλευρά του, ο πρόεδρος της Ένωσης, Μιχάλης Κορδολέμης, ευχήθηκε στο σύντομο χαιρετισμό του να αρχίσουν και να ολοκληρωθούνε με επιτυχία τα πρωταθλήματα φέτος, αφού τα τελευταία δύο χρόνια κάτι τέτοιο δεν έγινε εφικτό λόγω κορωνοϊού ενώ τόνισε ότι τόσο ο ίδιος όσο και οι συνεργάτες του θα είναι δίπλα στα Σωματεία, σε ό,τι κι αν χρειαστούν.

Παράλληλα ξεκαθάρισε ότι θα εφαρμοστεί το Υγειονομικό Πρωτόκολλο που θέλει τους εμβολιασμένους ποδοσφαιριστές να έχουν πρόσβαση στο γήπεδο και τους ανεμβολίαστους να χρειάζονται αρνητικό τεστ 48 ωρών.

Παράλληλα, από την Επιτροπή Πρωταθλήματος, έγινε γνωστό, ότι υποβιβάζονται δύο ομάδες σίγουρα και μέχρι τέσσερις, ανάλογα τι θα κάνει η Αταλάντη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και ο πρωταθλητής στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική, μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Επίσης, στην Α’ Κατηγορία της επόμενης σεζόν, θα ανέβουν σίγουρα οι τρεις πρωταθλητές της Β’ Κατηγορίας και θα γίνουν και μπαράζ για τους τρεις δευτεραθλητές για να βγει και τέταρτη ομάδα, αν χρειαστεί.

Από το πρόγραμμα της πρεμιέρας, που έχει οριστεί για το Σάββατο (25/9) ξεχωρίζουν το λοκρικό ντέρμπι Μαλεσίνας – Οπούντιου Μαρτίνου και τα ματς Ευρυτανικός - Ολυμπιακός Λαμίας και Αστέρας Σταυρού – Δάφνη Λιβανατών.

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα της φετινής σεζόν στην Α’ Κατηγορία:

 

1η Αγωνιστική

Μαλεσίνα – Οπούντιος Μαρτίνου

Καλύβια – Άρης Αγ. Κων/νου

Ευρυτανικός – Ολυμπιακός Λαμίας

Αστέρας Σταυρού – Δάφνη Λιβανατών

Στυλίδα – Ηράκλεια

Νίκη Αγ. Παρασκευής – Προοδευτική Λάρυμνας

Ρεπό: Ρεγγίνι

 

2η Αγωνιστική

Ρεγγίνι – Μαλεσίνα

Οπούντιος Μαρτίνου – Καλύβια

Άρης Αγ. Κων/νου – Αστέρας Σταυρού

Ολυμπιακός Λαμίας – Στυλίδα

Δάφνη Λιβανατών – Νίκη Αγ. Παρασκευής

Ηράκλεια – Προοδευτική Λάρυμνας

Ρεπό: Ευρυτανικός

 

3η Αγωνιστική

Μαλεσίνα – Καλύβια

Ευρυτανικός – Ρεγγίνι

Αστέρας Σταυρού – Οπούντιος Μαρτίνου

Νίκη Αγ. Παρασκευής – Άρης Αγ. Κων/νου

Προοδευτική Λάρυμνας – Ολυμπιακός Λαμίας

Ηράκλεια – Δάφνη Λιβανατών

Ρεπό: Στυλίδα

 

4η Αγωνιστική

Ευρυτανικός – Μαλεσίνα

Καλύβια – Αστέρας Σταυρού

Ρεγγίνι – Στυλίδα

Οπούντιος Μαρτίνου – Νίκη Αγ. Παρασκευής

Άρης Αγ. Κων/νου – Ηράκλεια

Ολυμπιακός Λαμίας – Δάφνη Λιβανατών

Ρεπό: Προοδευτική Λάρυμνας

 

5η Αγωνιστική

Μαλεσίνα – Αστέρας Σταυρού

Στυλίδα – Ευρυτανικός

Νίκη Αγ. Παρασκευής – Καλύβια

Προοδευτική Λάρυμνας – Ρεγγίνι

Ηράκλεια – Οπούντιος Μαρτίνου

Ολυμπιακός Λαμίας – Άρης Αγ. Κων/νου

Ρεπό: Δάφνη Λιβανατών

 

6η Αγωνιστική

Στυλίδα – Μαλεσίνα

Αστέρας Σταυρού – Νίκη Αγ. Παρασκευής

Ευρυτανικός – Προοδευτική Λάρυμνας

Καλύβια – Ηράκλεια

Ρεγγίνι – Δάφνη Λιβανατών

Οπούντιος Μαρτίνου – Ολυμπιακός Λαμίας

Ρεπό: Άρης Αγ. Κων/νου

 

7η Αγωνιστική

Μαλεσίνα – Νίκη Αγ. Παρασκευής

Προοδευτική Λάρυμνας – Στυλίδα

Ηράκλεια – Αστέρας Σταυρού

Δάφνη Λιβανατών – Ευρυτανικός

Ολυμπιακός Λαμίας – Καλύβια

Άρης Αγ. Κων/νου - Ρεγγίνι

Ρεπό: Οπούντιος Μαρτίνου

 

8η Αγωνιστική

Προοδευτική Λάρυμνας – Μαλεσίνα

Νίκη Αγ. Παρασκευής – Ηράκλεια

Στυλίδα – Δάφνη Λιβανατών

Αστέρας Σταυρού – Ολυμπιακός Λαμίας

Ευρυτανικός – Άρης Αγ. Κων/νου

Ρεγγίνι – Οπούντιος Μαρτίνου

Ρεπό: Καλύβια

 

9η Αγωνιστική

Μαλεσίνα – Ηράκλεια

Δάφνη Λιβανατών – Προοδευτική Λάρυμνας

Ολυμπιακός Λαμίας – Νίκη Αγ. Παρασκευής

Άρης Αγ. Κων/νου – Στυλίδα

Οπούντιος Μαρτίνου – Ευρυτανικός

Καλύβια – Ρεγγίνι

Ρεπό: Αστέρας Σταυρού

 

10η Αγωνιστική

Δάφνη Λιβανατών – Μαλεσίνα

Ηράκλεια – Ολυμπιακός Λαμίας

Προοδευτική Λάρυμνας – Άρης Αγ. Κων/νου

Στυλίδα – Οπούντιος Μαρτίνου

Αστέρας Σταυρού – Ρεγγίνι

Ευρυτανικός – Καλύβια

Ρεπό: Νίκη Αγ. Παρασκευής

 

11η Αγωνιστική

Μαλεσίνα – Ολυμπιακός Λαμίας

Άρης Αγ. Κων/νου – Δάφνη Λιβανατών

Οπούντιος Μαρτίνου – Προοδευτική Λάρυμνας

Ρεγγίνι – Νίκη Αγ. Παρασκευής

Καλύβια – Στυλίδα

Αστέρας Σταυρού – Ευρυτανικός

Ρεπό: Ηράκλεια

 

12η Αγωνιστική

Άρης Αγ. Κων/νου – Μαλεσίνα

Δάφνη Λιβανατών – Οπούντιος Μαρτίνου

Ηράκλεια – Ρεγγίνι

Προοδευτική Λάρυμνας – Καλύβια

Νίκη Αγ. Παρασκευής – Ευρυτανικός

Στυλίδα – Αστέρας Σταυρού

Ρεπό: Ολυμπιακός Λαμίας

 

13η Αγωνιστική

Οπούντιος Μαρτίνου – Άρης Αγ. Κων/νου

Ρεγγίνι – Ολυμπιακός Λαμίας

Καλύβια – Δάφνη Λιβανατών

Ευρυτανικός – Ηράκλεια

Αστέρας Σταυρού – Προοδευτική Λάρυμνας

Νίκη Αγ. Παρασκευής – Στυλίδα

Ρεπό: Μαλεσίνα

 

*Στο δεύτερο γύρο οι αγώνες αντιστρέφονται

 

 

 

Φωτογραφίες

    

Απόψεις

Τι σχέση μπορεί να έχει ο θάνατος ενός ρομά που έπεσε νεκρός από πυρά αστυνομικών στο Πέραμα με την ελληνογαλλική συμφωνία και την πιθανότητα να αναγκαστούμε να...