Προβάδισμα για Γιούτα, ισοφάρισε η Φιλαδέλφια

Προβάδισμα για πρόκριση στους τελικούς της Δύσης απέκτησαν οι Τζαζ, που επικράτησαν με 112-109 των Κλίπερς στη Γιούτα και έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν διαφορά 14 πόντων και να παίρνουν τη νίκη χάρη με μπλοκ του Γκομπέρ σε τρίποντο του Μάρκους Μόρις στο φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 45 πόντους (10/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 7/8 βολές) ενώ από 18 πόντους σημείωσαν οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Τζόρνταν Κλάρκσον (6/14 τρίποντα).

Για τους Κλίπερς ο Καγουάι Λέοναρντ είχε 23 πόντους ενώ 20 πόντους (4/17 σουτ) και 10 ριμπάουντ είχε ο Πολ Τζορτζ.
Στη Φιλαδέλφια ο Μπεν Σίμονς κατάφερε να περιορίσει τον Τρέι Γιανγκ και οι Σίξερς πήραν τη νίκη απέναντι στους Χοκς με 118-102 ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 1-1.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζοέλ Εμπίιντ, που ήταν ασταμάτητος και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 40 πόντους (11/20 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12/16 βολές), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλοί ήταν και οι Τομπάιας Χάρις και Σεθ Κάρι με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Σημαντική βοήθεια πρόσφερε στο δεύτερο ημίχρονο ο Σέικ Μίλτον, που είχε 14 πόντους (4/5 τρίποντα) σε 14 λεπτά.

Για τα «γεράκια», ο Τρέι Γιανγκ είχε 21 πόντους (6/16 σουτ), όσους και ο Ντανίλο Γκαλινάρι (5/9 τρίποντα) ενώ 20 πόντους σημείωσε ο Κέβιν Χέρτερ (8/10