Στους «8» του League Cup, μέσω πέναλτι, η Τσέλσι

Άρσεναλ και Τσέλσι προκρίθηκαν στους προημιτελικούς του League Cup Αγγλίας, με τους πρωτοπόρους της Premier League να παίρνουν το «εισιτήριο» στα πέναλτι με 4-3 απέναντι στη Σαουθάμπτον, όπως και η Σάντερλαντ στο Λονδίνο με 3-1 επί της ΚΠΡ.

Μέσα σε 14 λεπτά στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Λιντς, χάρις στα τέρματα των Τσέιμπερς (55΄) και Ενκετιά (69΄), ενώ η Τσέλσι αν και προηγήθηκε με τον Χάβερτς στο 44΄, στο 47΄ ο Άνταμς έκανε το 1-1 για την Σαουθάμπτον, σκορ που δεν άλλαξε στο 90λεπτο χάρις σε δύο μεγάλες επεμβάσεις του Κετά στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, όπου οι «μπλε» ήταν πιο εύστοχοι από τους «Αγίους», με αποτέλεσμα να προκριθούν με 4-3.